Nawigacja

Kościółek z Bobrka w skansenie

Wielu bytomian nie wie, że w Bytomiu istnieją dwie parafie kościoła ewangelicko-augsburskiego. Jedna w Śródmieściu przy placu Klasztornym, druga w Miechowicach. Przed II wojną światową społeczność ewangelików była znacznie liczniejsza.

Sama parafia miechowicka w 1927 roku liczyła ok. 2300 wiernych. Dlatego, aby skrócić pracownikom drogę na nabożeństwa, zarząd Huty „Julia” w 1931 r. przekazał parcelę pod budowę niewielkiego kościoła filialnego w Bobrku. Uroczystość poświęcenia kościoła odbyła się w 29 czerwca 1931 r. Po II wojnie światowej udało się przeprowadzić remont świątyni i wznowić odprawianie nabożeństw.

Niestety w późniejszych latach dużym problemem stały się akty wandalizmu i kradzieży, w wyniku których stan budynku bardzo się pogorszył i kilkakrotnie o mały włos uniknięto jego spalenia.

Po kolejnym pożarze w 2014 roku, pozostałości kościółka zostały rozebrane i przekazane do Parku Etnograficznego w Chorzowie. W tym roku drewniana świątynia zostanie odbudowana i stanie się kolejną atrakcją chorzowskiego skansenu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *