Nawigacja

Koniec unikalnych operacji

Operacje przepukliny rdzeniowej u nienarodzonych dzieci przeprowadzał bytomski szpital. Przestał jednak to robić, a wszystko z powodu niezapłacenia placówce przez NFZ za zabiegi przeprowadzone u 5 pacjentek. Szpitalowi brakuje teraz ok. 150 tys. zł .

Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu to jedyny tak nowoczesny ośrodek w aglomeracji śląskiej, który oferuje świadczenia na poziomie III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej. Oznacza to, że w tym miejscu pomoc uzyskują nawet kobiety o wysokim zagrożeniu ciąży, jej patologicznym przebiegu, gdzie jest bardzo wysokie ryzyko urodzenie wcześniaka przed 31. tygodniem ciąży itp.

Przepuklina rdzeniowa płodu to najcięższy typ rozszczepu kręgosłupa. Jego część – znajdująca się poza kanałem kręgowym – widoczna jest na plecach dziecka, w postaci guza. Przepuklina tego typu nie pozostaje bez znaczenia także dla rozwoju nerwowego – może spowodować upośledzenie mózgu, niedowłady kończyn. Ratunkiem jest operacja, z której słynął bytomski szpital.

12 lat temu prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, wraz z prof. drem hab. n. med. Januszem Bohosiewiczem (chirurgiem dziecięcym) i zespołem lekarzy Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej wykonała pierwszą w Polsce operację na płodzie w łonie matki, polegającą na usunięciu przepukliny oponowo-rdzeniowej u jeszcze nienarodzonego dziecka. Do dziś jest to jedyny ośrodek w Polsce i jeden z trzech w Europie, w którym wykonywane są operacje wewnątrzmaciczne u dzieci z rozszczepem kręgosłupa, dające im szansę na normalne życie. Dzieci, u których nie została one wykonane przed narodzeniem, rodzą się z wodogłowiem i innymi licznymi problemami zdrowotnymi.

NFZ wyraził nadzieję „na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości” i „technicznej” strony rozliczania umowy, by pacjentki mogły bez przeszkód korzystać z leczenia w Bytomiu.