Nawigacja

Komunikacja miejska się zmienia

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i przedstawiciele organizatorów komunikacji w regionie – KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry – podpisali porozumienie w sprawie ustanowienia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego. Co to oznacza? Zamiast kilku biletów jednorazowych – mieszkańców metropolii będzie obowiązywał jeden wspólny. A dzieci i młodzież szkolna do 16. roku życia od 1 stycznia 2018 mogą jeździć komunikacją miejską za darmo.


Od dawna słychać było o likwidacji KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. 22 listopada podczas zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapadła decyzja o powołaniu nowej jednostki budżetowej, która będzie miała rok, aby całkowicie przejąć obowiązki obecnych organizatorów transportu publicznego. W tym celu od 2018 roku zacznie funkcjonować Zarząd Transportu Metropolitarnego.

Bilety jednorazowe nie zmienią cen, będą kosztowały: 3,20 zł na jedno miasto, 3,80 zł na dwa miasta i 4,80 zł na trzy i więcej miast. Co jednak istotne, korzystniejszy będzie zakup biletów elektronicznych, bo te w przypadku wszystkich biletów normalnych będą tańsze o 20 groszy, a ulgowych- o 10 groszy.
Bilety normalne całodobowe na 2 i więcej miast będą po 14 zł, a siedmiodniowe po 44 zł. Bilety miesięczne na jedno miasto będą kosztować 93 zł (3 złote taniej niż dotychczas), a na dwa i więcej miast – 138 zł. Te ceny będą obowiązywać dopiero od kwietnia 2018 roku.

To ma być początek zmian w transporcie publicznym na terenie metropolii. Pojawiały się bowiem zapowiedzi zastąpienia kart ŚKUP tzw. „beaconami”. To system, który będzie „kasować” bilet automatycznie po wejściu do tramwaju lub autobusu. A także wprowadzenie jednolitej kolorystyki środków transportu.

 

fot.: 24gliwice.pl