Nawigacja

Kobieta jest siłą!

„Ambasadorowa” to poruszająca opowieść o zwykłej kobiecie, która odnalazła w sobie niezwykłą siłę do walki o wyzwolenie z okowów rodzinnego piekła. Niesie za sobą misję, donośne wezwanie do przebudzenia dla wszystkich matek i żon, które, rozmiłowane w utopijnej wizji szczęśliwej rodziny, z pokorą w sercu znoszą ostre słowa i pięści domowych tyranów. Historia Ewy Winiarskiej rozwiewa w tej kwestii wszelkie wątpliwości – nie warto. Warto natomiast stawić czoła przeciwnościom losu i podjąć heroiczną walkę o to, co w życiu każdej kobiety najcenniejsze – poczucie niezależności i niezłomną wiarę w wartość swojego życia.

Te i inne ponadczasowe prawdy zamknięte są w losach głównej bohaterki, Ewy, która prowadzi nas przez zawiłe meandry dorosłego życia. Swoją opowieść rozpoczyna od postaci matki, która już od najmłodszych lat wychowywała córkę w nieustającym dążeniu do perfekcji. Jednak nikt nie jest idealny, a protekcjonalny ton matki odbija się głośnym echem w dorosłym życiu Ewy, ograniczając jej poczucie własnej wartości, niezależności i słuszności samodzielnie podejmowanych decyzji. Proceder ten jest na tyle głęboko zakorzeniony w psychice głównej bohaterki, że pozwala ona swojej matce nawet na wybór przyszłego męża. I tak bez słowa najmniejszego sprzeciwu Ewa Winiarska staje się drugą żoną bogatego, przystojnego Wiktora, który niedługo potem obejmuje prestiżowe stanowisko ambasadora w zagranicznej placówce dyplomatycznej. Pozorne szczęście Ewy nie trwa jednak długo. Już od pierwszych dni małżeństwa Wiktor przejawia kompletny brak szacunku wobec swojej świeżo upieczonej połowicy i stopniowo wprowadza ją w rolę, jaką sam dla niej wybrał. Kobieta w krótkim czasie traci niezależność finansową, możliwość poznawania nowych ludzi i utrzymywania zażyłych kontaktów z matką. Elegancki, inteligentny i dobrze sytuowany Wiktor odbiera swojej żonie-ofierze nie tylko dobrobyt materialny, ale także wiarę w jakąkolwiek wartość jej życia. Obelgi, prześmiewcze komentarze i przemoc fizyczna powoli stają się dla Ewy ciemiężącą goryczą dnia codziennego. Wstyd, żałość i kompletna bezsilność spływają po jej poszarzałych policzkach w postaci ciężkich kropli słonych łez.

Koleje życia maltretowanej, zastraszonej Ewy w sposób szczególny ukazują, że nie trzeba podnosić krzyku, by zostać usłyszaną, a nawet największą słabość można przekuć w solidną tarczę, gdy dysponuje się odpowiednią dozą wiary w lepsze jutro. Bohaterka Ambasadorowej uczy, że jakkolwiek podle może ułożyć się życie, zawsze jest miejsce na zbudowanie swojej przyszłości od nowa, zaś najlepszy czas na zmiany to ten najszybszy. Losy Ewy Winiarskiej, choć ujęte w literackie ramy desperacji i rozgoryczenia, są w istocie niezwykle optymistycznym wyznaniem kobiety, która na własnej skórze doświadczyła opisanych w książce wydarzeń. Świadomość prawdziwości fabuły czyni tę pozycję wiernym przewodnikiem po kobiecej psychice, a zatem wyjątkowym narzędziem do walki w imię setek tysięcy ofiar przemocy domowej.

Spotkanie z bohaterką książki Edyty Włoszek „Ambasadorowa” jest przedsięwzięciem organizowanym przez Wydawnictwo Dlaczemu i Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

27 lutego o 18:00, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1