Nawigacja

Kobieca twarz historii Bytomia

8 października odbędzie się spacer śladami niezwykłych bytomianek, kobiet tutejszych, które swoje losy związały z miastem na zawsze, bądź na chwilę, wykonując tu jakieś ważne zadanie, oferując swoją obecność wtedy, gdy były potrzebne. Były wśród nich księżne, artystki, pisarki, nauczycielki, działaczki patriotyczne, lekarki , hrabianki i policjantki. Zaangażowane, wrażliwe i silne, zostawiły tu swoje ślady, odciski swoich serc…


W ciągu dwóch godzin można będzie przeżyć kilkaset lat historii – historii Bytomia z perspektywy kobiet. Bohaterki tej opowieści będą na nas czekały przy pięknych zabytkowych kamienicach , w tajemniczych zaułkach i na znanych placach miasta. Opowiedzą nam trochę o sobie, a trochę o losach Bytomia, z którym się związały. O tym, jak kobiety w Bytomiu wpływały na losy jego mieszkańców, dzieje Śląska, a nawet Europy.
Spacer, wyjątkowy przejazd zabytkowym, klimatycznym tramwajem, specjalna mapa z miniinformatorem będą dopełnieniem tej niezwykłej wycieczki, na którą zapraszają: Kongres Kobiet Województwa Śląskiego, Liga Kobiet Nieobojętnych, Fundacja Historii Kobiet, Piękna Strona Miasta, Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów oraz Kongres Ochrony Zabytków.