Nawigacja

Kiedyś to było…

Przepiękne, czarno-białe fotografie tyszanina Ireneusza Kaźmierczaka to nostalgiczna kronika życia lat 70. i 80. XX wieku. Wystawę „Kiedyś to było”, z portretami Ślązaków, Tiny Turner czy Eltona Johna, można oglądać w Agorze Bytom. Na 30 fotografiach codzienność życia na Śląsku przeplata się z wielkimi momentami w historii Polski.  Jak tłumaczy autor – Ireneusz Kaźmierczak – fotografia to sztuka obserwacji i utrwalania tego, co dla innego oka może być nieuchwytne:  Chodzi o to, żeby podejść jak najbliżej i ocalić od zapomnienia momenty ważne i piękne. Wszystko się zmienia, znika. Moje zdjęcia często pokazują rzeczy, których już nie ma: kraje, które zniknęły z map, przedmioty, o których wszyscy zapomnieli. Ale też emocje, które jako jedyne pozostają uniwersalne – radość codziennego życia, nawet w czasach PRL-u, czy nadludzki wysiłek sportowca dobiegającego do mety maratonu – wyjaśnia autor.

Ireneusz Kaźmierczak fotografuje od 1975 roku. W swoich pracach uwiecznia momenty ważne historycznie, jak pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1983 roku, ale też te, które są tłem dla codziennych anegdot. Chodaki! Pamiętam, jak bardzo marzyliśmy, żeby je mieć! Pojechałem sfotografować zlot harleyowców z RFN i bardzo im tych chodaków zazdrościłem – wspomina Ireneusz Kaźmierczak.

„Kiedyś to było” to również swoista kronika muzyki lat 70. i 80., która przypomina o wielkich artystach polskiej sceny. Na wystawie zobaczymy zdjęcia Republiki z Grzegorzem Ciechowskim oraz Dżemu z Ryszardem Riedlem. Oprócz tego zaprezentowano gwiazdy światowej estrady, które za żelazną kurtyną pojawiały się często w momencie karierowych zawirowań.  Tak było na przykład z Tiną Turner, którą sfotografowałem w Spodku w ’81. Kilka lat później wróciła na światowe sceny. Podobnie z Eltonem Johnem, któremu zdjęcia wykonałem z ukrycia przemyconą Practicą – opowiada Ireneusz Kaźmierczak.

Ireneusz Kaźmierczak ma na swoim koncie kilkanaście nagród w konkursach fotograficznych. Jak sam podkreśla, największą satysfakcję dał mu tytuł dwukrotnego laureata prestiżowego Tychy Press Photo. W 2013 roku zdobył na nim nagrodę w kategoriach „Najlepszy fotoreportaż” i „Najlepsza fotografia” za cykl zdjęć poświęconych uczestnikom Tyskiego Biegu Ulicznego i Półmaratonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *