Nawigacja

Karnawałowa premiera

Opera Śląska zakończy rok operetką Imre Kálmána „Księżniczka czardasza”. Premierowy spektakl odbędzie się 29 grudnia o 18.00. Kolejne przedstawienia m.in. w Sylwestra i Nowy Rok. Reżyserem spektaklu jest młoda artystka Pia Partum, która ma już na swoim koncie kilkanaście operowych i dramatycznych inscenizacji wysoko ocenianych przez publiczność i krytyków. Kierownictwo muzyczne objął jeden z najzdolniejszych młodych polskich dyrygentów – Rafał Kłoczko. W spektaklu wykorzystane będą wizualizacje autorstwa filmowca Wojciecha Pusia.

W naszej interpretacji chciałabym skupić się na oddaniu pełnej melancholii i uroku miłosnej historii z nieco gorzkim happy endem – podkreśla reżyserka, Pia Partum. Chciałabym ukazać fabułę w entourage’u aluzji do minionej epoki lat 20 ubiegłego stulecia – niezwykle efektownych wizualnie czasów (zbieżnych przy tym z czasem powstania libretta) jeśli chodzi o modę. Jednocześnie na tyle odległych, że przedstawiana historia nabierze posmaku dawno minionej świetności, wspomnienia czegoś, co bezpowrotnie minęło. Bezpowrotnie minionej elegancji i dawnej galanterii…. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć spektakl wizualnie efektowny, w nastroju momentami śmieszny, ale też melancholijny i sentymentalny – dodaje reżyserka.

„Księżniczka czardasza” to jeden z najbardziej lubianych tytułów operetkowych, który zawsze cieszył się niesłabnącym powodzeniem bytomskiej publiczności. To największy sukces Kálmána, a jednocześnie jedno z najwybitniejszych dzieł nowszej operetki wiedeńskiej. Mnóstwu tu lubianych i pięknych melodii: słynny czardasz Sylvii oraz duety „W rytm walczyka serce śpiewa”, „Artystki z Variete” czy „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo”.

Dzieła operetkowe w Polsce niesłusznie uznawane są za niższą sztukę od opery, a inwencji melodycznej, często bardzo barwnej, przemyślanej instrumentacji czy poruszających historii miłosnych mogłoby pozazdrościć wiele innych dzieł – zapewnia kierownik muzyczny, Rafał Kłoczko. „Księżniczka czardasza” to przepiękna operetka ze świetnie skonstruowaną dramaturgią i muzyką oddającą doskonale uczucia bohaterów. Stosowanie motywów przewodnich spaja partyturę i pozwala odbiorcy lepiej śledzić losy bohaterów. Wraz z reżyserką skupiliśmy się na melodramatycznych elementach tego dzieła, aby stworzyć historię prawdziwą i poruszającą, gdzie każde słowo współgra z muzyką – dodaje dyrygent.

Przed nami widowisko operetkowe, które ma szansę wprowadzić melomanów w nastrój karnawału. Na przedstawienia można się udać 29, 30 i 31 grudnia 2017 r., 1, 4, 5, 7, i 20 stycznia oraz 8 i 10 lutego 2018 r. do Opery Śląskiej w Bytomiu, a także 15 stycznia 2018 r. do Teatru Śląskiego w Katowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *