Nawigacja

Kalendarz „Kopice-Koppitz”

Staraniem zespołu osób, które zainicjowały kampanię ratowania mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach, zostało ono wpisane w rejestr zabytków. Jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie było dotąd objęte opieką konserwatorską. Po zebraniu środków na odrestaurowanie mauzoleum, szczątki całej rodziny Schaffgotschów, spoczywające bezimiennie na placu kościelnym, powrócą z należną czcią do kaplicy grobowej.

Biografie właścicieli Kopic: Johanny Gryczik von Schomberg–Godulla i jej meża Hansa Ulricha Schaffgotsch i ich dokonania zostały po wojnie zapomniane i wymazane z kart historii regionu, jak wszystko, co na tak zwanych ziemiach odzyskanych określano mianem „poniemieckie” . W 175 rocznicę urodzin Joanny (29.04.1842) w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się pierwsza w powojennych dziejach wsi msza św. poświęcona pamięci „Śląskiego Kopciuszka” – jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Europy. Zmarła 21 czerwca 1920 roku. Małżonkowie Schaffgotsch spoczęli w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki honorowego obywatela Grodkowa i jego żony były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych resztki zwłok właścicieli Kopic zostały pochowane w skromnej mogile z opisem: Familia Schaffgotsch.

28 maja w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie” w reż. Teresy Kudyby. Film o największym pszczelarzu świata, ks. Janie Dzierżonie, nieprzypadkowo zaprezentowano w Kopicach. Właśnie tutaj zostało założone przez ks. Dzierżona – „księcia pszczół” i „Kopernika ula” pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne – 11 lutego 1847 roku. W tym dniu rozpoczęto też kampanię ratowania mauzoleum Schaffgotschów, którą zainicjował dokumentalista historii Górnego Śląska Maciej Mischok. Obecnie spora grupa osób oddanych sprawie odbudowy sprzedaje kalendarz – wydanie kolekcjonerskie, dochód przeznaczy na kampanię odrestaurowania mauzoleum oraz godnego pochówku rodziny Schaffgotschów w Kopicach.

Sprzedaż odbywa się poprzez stronę internetową: mauzoleumkopice.pl oraz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *