Nawigacja

Jesteśmy bardzo biedni

„Wspólnota” – pismo samorządu terytorialnego – opublikowała kolejny coroczny ranking bogactwa samorządów opracowany przez prof. Pawła Swianiewicza i Julitę Łukomską. Wskazuje on na znaczące zmniejszenie wydatków na inwestycje w samorządach w roku 2015 w stosunku do roku 2014 r. W zeszłym roku wzrosły za to dochody budżetowe – o około 2,5 proc. Jak te zmiany wpłynęły na poziom zamożności samorządów?

Najbogatsze samorządy to: Warszawa, Sopot, Polkowice, Kleszczów. Znacząco rośnie bogactwo Katowic, Gliwic, Ostrołęki, Piaseczna.

Nasze miasto okazało się być bardzo biedne. Zajęliśmy miejsce czwarte od końca z dochodem 3240,29 zł. Gorsze są tylko Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Świętochłowice. Wyprzedzili nas tacy sąsiedzi jak: Ruda Śląska, Zabrze, Chorzów, a w sumie aż 44 miasta na prawach powiatu.

Jak oblicza się zamożność samorządu? Pomijane są wpływy z dotacji celowych. Od wpływających do budżetu dochodów odejmuje się składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (tzw. podatek janosikowy). Zaś dodaje się do nich skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Skorygowane w ten sposób dochody dzielone są przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Rankingi „Wspólnoty” są opracowywane na bazie zestandaryzowanych, obiektywnych wskaźników często są wykorzystywane przez same samorządy do przygotowywania opracowań porównawczych wykorzystywanych np. na sesjach rad. Władze naszego miasta unikają zajęcia stanowiska odnośnie tak niskiej pozycji Bytomia w rankingu.