Nawigacja

Industria jest kobietą

W tym roku po raz dziewiąty odbędzie się Festiwal Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – INDUSTRIADA 2018, ubiegłoroczny zdobywca tytułu najlepszego produktu turystycznego Polski. Ambasadorką Festiwalu jest w tym roku Anna Dziewit-Meller. INDUSTRIADA odbywa się także w Elektrociepłowni (EC) Szombierki w Bytomiu, nazywanym Industrialną Katedrą.


Program INDUSTRIADY (8-9 czerwca) będzie urozmaicony. 8 czerwca o 18:30, wyświetlony zostanie film „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” w reżyserii Alicji Schatton. Film opowiada historię bytomskiego zakładu, z punktu widzenia ludzi – pracowników i pracownic, którzy tworzyli i współtworzyli to miejsce. Również tego wieczoru zostanie zaprezentowana wystawa „Bytomskie kobiety – poza strefą cienia”. Odkryje przedstawicielki różnych zawodów i środowisk, kobiety, które znamy z pierwszych stron gazet oraz te mniej znane bytomianki, których życiorysy są często ciekawym zapisem zdarzeń historycznych. Dowiemy się, jak ważną rolę odgrywały i odgrywają kobiety, aby lepiej zrozumieć specyficzny obraz regionu.

W programie Industriady w Elektrociepłowni nie zabraknie współczesnej twórczości artystów i artystek ze Śląska. Michał Rejner, 22-letni artysta z bytomskich Szombierek zaprezentuje kolekcję surrealistycznych portretów Afroamerykanek i uchyli rąbka tajemnicy, jak artysta pracuje i dlaczego kobiety zza oceanu są motywem przewodnim jego dzieł. Kobiece motywy pojawiają się również na kolażach wykonanych techniką kolażu analogowego, którego autorką jest Pola Vesper z Tarnowskich Gór. Będzie to próba pokazania kobiecej twarzy kultury przemysłowej. Natomiast Dorota Hadrian, autorka prezentacji przestrzennej instalacji artystycznej „Projekt Marzanna”, wychodzi od problematyki przemocy kulturowej wobec kobiet, zapraszając kobiety do symbolicznego działania. Efekty tej współpracy można odnaleźć w obliczu słowiańskiej bogini, na którą złożyły się historie i części ciała wielu kobiet.

Wszystkie wydarzenia w ramach „Rozruchu Maszyn” 8 czerwca połączy ciekawa ilustracja muzyczna w wykonaniu formacji darkest birds, przedstawiając EC Szombierki jako tło dla gry wyobraźni. Rozruch Maszyn to też moment rozbudzenia współpracy z instytucjami, organizacjami, inicjatywami i ludźmi, dla których temat dziedzictwa postindustrialnego nie jest obojętny, a efektem tego jest m.in. tegoroczny program wydarzeń w EC Szombierki.

Ubiegły rok znakomicie zapisał się w historii Szlaku Zabytków Techniki. Aż 945 tysięcy osób odwiedziło 42 zabytki znajdujące się na najciekawszej trasie turystyki industrialnej Polsce, a EC Szombierki w ciągu jednego dnia INDUSTRIADY odwiedziło ponad 1000 osób, w tym media regionalne, ogólnopolskie i zagraniczne.

fot.: Industriada