Nawigacja

Ich odkrycie

Wyjątkowa świetlica otwarta w soboty w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, teraz zostanie rozszerzona o spotkania we wtorki i czwartki w Szkole Podstawowej nr 45 (w budynku Gimnazjum nr 7). Prowadzona jest przez Stowarzyszenie Odkrywka, które powstało po 7 latach prowadzenia świetlicy dla dzieci.

Wiedzieliśmy, że coś musi się zmienić. Długo po ogłoszeniu światu naszego projektu zastanawialiśmy, co dokładnie chcemy ulepszyć i urozmaicić. Jakiś czas temu odkryliśmy karty. Od zawsze wiedziałem, że to miejsce jest potrzebne. Dzieci same często nam to mówiły: „A muszę iść do domu?”, „A dlaczego świetlica jest tylko jeden raz?” – mówi Karol Walas ze stowarzyszenia.
No właśnie! Czemu jest tylko raz? W tym roku stowarzyszenie postanowiło to zmienić. Świetlica nie będzie raz, nie dwa, a trzy razy w tygodniu. Mało tego! Stanie się Republiką Dziecięcą czyli takim małym Państwem, tylko prowadzonym i kierowanym przez dzieci. Pedagodzy są pewni, że jeśli dziecku się zaufa i pozwoli działać samodzielnie, to jest w stanie pokierować nawet własnym Państwem.

Lokal został znaleziony w jednej z pobliskich szkół, brakowało tylko 4000 zł na wyposażenie. Jakie było zaskoczenie, kiedy to zbiórka skończyła się po dwóch dniach. Zdałem sobie sprawę z tego, że mam wokół siebie niesamowicie dobrych ludzi – mówi Karol Walas.

Drugiej takiej Republiki nie ma w Polsce, a to dopiero początek!…

Stowarzyszenie Odkrywka to historia wielu przebytych razem projektów, wolontariackich epizodów, wspólnych studiów, przyjaźni do grobowej deski, a nawet miłości. Każdy z nas jest kompletnie inny, ale wszystkich nas połączyła chęć robienia czegoś ponad to, czego się od nas wymaga, chęć bycia z innymi i dla innych, chęć życia trochę na przekór, trochę niebanalnie, trochę niezwyczajnie. Szukaliśmy, każdy na swój sposób, miejsca w którym moglibyśmy dzielić się sobą, nie tracąc jednocześnie nic z siebie. Miejsca, które łączyłoby naszą różnorodność, nasze odmienne pasje, talenty i sposoby patrzenia na świat, i które na tej różnorodności potrafiłoby budować i tworzyć. Miejsca, które byłoby po prostu nasze – tak o grupie pedagogów i ich dziele opowiada Walas.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *