Nawigacja

Gdzie te zabytki?

Konferencja popularno-naukowa towarzysząca wystawie „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy” odbędzie się 21 czerwca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Tematem spotkania będzie szeroko pojęta migracja muzealiów po konfliktach oraz zagadnienia związane z poszukiwaniem i restytucją dóbr kultury.

Organizatorzy pragną, aby odczyt referatów gości m.in.: z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Instytutu Nauk o Kulturze UŚ czy Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i dyskusje wokół nich, wzbogaciły odbiór wystawy, na której zaprezentowany zostanie eksponat o niezwykle ciekawej historii, która skłania do refleksji i jest w naszym przekonaniu doskonałą okazją, żeby poruszyć tematy związane z wojenną migracją zabytków, ich losami, poszukiwaniem, przypadkami odnalezienia czy działaniami restytucyjnymi zarówno w kraju, jak i za granicą.

Wystawa prezentuje nieznaną historię jednego z wyjątkowych mieczy z epoki brązu. Został on odkryty przypadkowo wraz z dwoma innymi na wschód od wsi Kielcza, w województwie opolskim, w 1922 lub 1923 roku. Miecze z epoki brązu, zwłaszcza tak zwane antenowe, należą do niezwykle rzadkich i cennych zabytków. Wykonano je z brązu około 1000–800 lat p.n.e.. W Europie znaleziono ich około 180, z czego aż 35 w Polsce, jednak obecnie w polskich muzeach jest ich zaledwie 15 (pozostałe zaginęły podczas II wojny światowej).
Miecz, któremu poświęcona jest wystawa został odnaleziony w 2014 roku w Muzeum Powiatowym w Nysie. Znalazł się tam pod koniec 1944 roku, gdy Niemcy ewakuowali z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (wówczas Oberschlesisches Landesmuseum) najcenniejsze zbiory archeologiczne, w tym własnie miecze z Kielczy. Ponieważ zabytek z wojennej zawieruchy wyszedł poturbowany – mocno ucierpiały rękojeść i głownia, wykorzystując przedwojenne zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, firma The Farm 51 z Gliwic wykonała na zlecenie Muzeum Górnośląskiego komputerową rekonstrukcję miecza. Jest ona prezentowana na wystawie obok oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju eksponatu. Cennemu zabytkowi z Kielczy towarzyszą brązowe miecze ze zbiorów archeologicznych muzeum.