Nawigacja

Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy w Bytomiu

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności o długości 40 km. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia. Już 7 kwietnia można wyruszyć w drogę.

Organizatorem bytomskiej edycji EDK są młodzi ludzie skupieni wokół parafii św. Stanisława. To właśnie stamtąd w 2-4 osobowych grupkach wyruszą uczestnicy wydarzenia. Droga Krzyżowa rozpocznie się o 21:00 mszą świętą w kościele przy ul. Szymały 120. Następnie cztedziestokilometrowa trasa pobiegnie przez Rojcę, rezerwat Segiet, Repty Śląskie, Miasteczko Śląskie, Radzionków, aby wrócić do miejsca startu.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie – wielokilometrowa wędrówka w nocy, samotności i milczeniu. Człowiek zdany jest wyłącznie na siebie i własne siły. Dostaje do ręki mapę (bądź ślad GPS) i rozważania – 14 stacji męki Jezusa. Doświadcza zmęczenia, ale dzięki temu sprawdza i przekracza siebie. W ubiegłym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wzięło udział prawie 26 tysięcy osób w całej Polsce (oraz za granicą). Chcemy, aby w tym roku wyzwanie podjęli mieszkańcy Bytomia i okolic. Udział w zeszłorocznej edycji w Gliwicach pokazał mi, iż jest to propozycja dla każdego – mówi Marek, jeden z organizatorów wydarzenia w Bytomiu.

Idea EDK narodziła się w Krakowie w środowisku zgromadzonym wokół ks. Jacka Stryczka – prezesa Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora m.in. projektu Szlachetna Paczka. To właśnie z inicjatywy księdza i grupy Męska Strona Rzeczywistości narodziła się idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w 2009 roku.

Jak można wziąć udział? Pierwszym krokiem jest decyzja o wyborze innego sposobu spędzenia piątkowego wieczoru niż standardowo. Należy zajrzeć na główną stronę EDK i znaleźć na mapie rejon Bytom. Po wypełnieniu arkusza rejestracyjnego, można zacząć przygotowania. Uczestnik może ściągnąć ślad gps trasy z strony internetowej.

Każdy powinien być wyposażony w elementy odblaskowe (koniecznie!), latarkę (najlepiej w formie czołówki) oraz naładowane telefony komórkowe. Należy również pamiętać o zabraniu ze sobą żywności – braki energetyczne warto uzupełnić w trakcie postoju. Podobnie niezbędna jest woda.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *