Nawigacja

Dzień Wcześniaka

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Wcześniaka. Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu jako pierwszy rozpoczął na śląsku świętowanie tego wydarzenia. W tym roku VI Bytomskie obchody Światowego Dnia Wcześniaka odbyły się w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu.

Tego dnia wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać wykładu na temat profilaktyki w czasie ciąży w kontekście zmniejszenia liczby porodów przedwczesnych – prof. dr hab. n. med. Anity Olejek – kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej i konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Z kolei lek. med. Sylwia Marciniak – specjalista neonatolog przedstawiła wykład „Wcześniak jako pacjent Oddziału Neonatologicznego”.

Spotkanie miało charakter edukacyjny, bowiem placówce zależy na podniesieniu świadomości problemu wcześniactwa oraz wsparciu rodzin wcześniaków w optymalizowaniu rozwoju dzieci.
Uroczystości towarzyszył występ muzyczny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, a także wystawa zdjęć „Wcześniak wczoraj, a dziś” oraz wystawa prac pacjentek pt. „Dziecko”, przygotowane przez Martę Hawlicką – pedagoga i plastyka oraz Dorotę Siebiatę – Tomczyk – pedagoga zdrowia.

Szpital tego dnia poinformował również, że otrzymał dotację z Ministerstwa Zdrowia na specjalistyczny sprzęt dla wcześniaków na kwotę przekraczającą 2 miliony zł.