Nawigacja

Dojrzały festiwal

23 czerwca o 19:00 rozpocznie się XVIII Festiwal Sztuki Wysokiej 2017 pt. „Jestem”. W jego ramach odbędzie się wystawa prac kilkudziesięciu artystów: profesorów, studentów, artystów niezależnych i amatorów, a także konkurs dla młodych twórców.

Wystawa będzie miała miejsce tradycyjnie w Galerii “Stalowe Anioły”, sąsiadującym z galerią podwórku oraz na ul. Jainty, łączącej pl. Kościuszki z Rynkiem.

W ramach Festiwalu odbywa się również VII edycja Małego Festiwalu Sztuki Wysokiej 2017, którego laureatami są dzieci od 3 lat po młodzież do 18. roku życia. Wystawa małych artystów odbędzie się w IV Liceum Ogólnokształcącym im B. Chrobrego w Bytomiu.

Celem Festiwalu jest połączenie sztuki, ludzi i miejsca, ukazanie sztuki jako jednej z podstawowych wartości w życiu człowieka, uwrażliwienie odbiorcy na różne formy artystycznego wyrazu. Ma być świętem oraz okazją do spotkania artystów kilku pokoleń, zbliżając postawy twórcze mistrzów, studentów, miłośników sztuki.

W tym roku już po raz czwarty chce promować wyjątkowe przedsięwzięcie: projekt Śląskie Obrazy. Jego głównym celem jest realizacja stałych wystaw inkografii malarstwa wybitnych współczesnych artystów związanych ze Śląskiem w liceach na Śląsku. Pierwsza taka wystawa już funkcjonuje od kilku miesięcy w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Tarnowskich Górach, kolejna została zrealizowana w IV LO w Bytomiu.

Festiwal to także koncerty. W tym roku w związku z uzyskaniem przez Festiwal Sztuki Wysokiej pełnoletności, organizatorzy zapraszają zaprzyjaźnionych artystów związanych z miastem Bytom, którzy przez te 18 lat współtworzyli imprezę.

Zupełnie wyjątkowym punktem programu, wielu uczestnikom Festiwalu dostarczającym najwięcej emocji i wrażeń, jest spektakl teatralny w choreografii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, w wykonaniu m.in. studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST im. L. Solskiego w Krakowie.
Tancerze występują „na bruku”, jako scenografię wykorzystują często elementy architektury ulicy, a także samych widzów.

Na zakończenie razem z fundacją Iskierka uczestnicy będą wysyłać do nieba marzenia.
Impreza ma charakter plenerowy i jest otwarta.