Nawigacja

Czekając na Chopina

Rzadko wykonywane utwory Fryderyka Chopina, mało znane rysy postaci mistrza i fikcyjne spotkanie jego wielbicielek – to kanwa spektaklu teatralno-muzycznego „Czekając na Chopina”, nowego tytułu w repertuarze Opery Śląskiej w Bytomiu.
Chciałbym odkryć Chopina salonowego. Nie bohatera, który ukrył w swojej muzyce sprzeciw polityczny, patriotyczny, narodowościowy i cierpiącego artysty, o którym się uczymy – podkreśla Michał Znaniecki, reżyser spektaklu.

Akcja sztuki toczy się właśnie w salonie. Uczennice rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, które Chopin skomponował specjalnie dla nich, podczas różnych sytuacji towarzyskich. Czekają na swojego mistrza, ale… do końca nie wiadomo, czy Chopin się pojawi.

„Czekając na Chopina” to autorski spektakl znakomitego reżysera Michała Znanieckiego, dedykowany na Salę Koncertową im. Adama Didura. Odzwierciedla nastrój salonowych spotkań muzycznych. Nie zabraknie tu zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Chciałbym opowiedzieć, że Chopin był żywy, a nie tylko skupiony na swojej chorobie i sztuce. Bawił się z panienkami z dobrego domu i szalał na przyjęciach u hrabin – dodaje Michał Znaniecki.

W spektaklu występują: Iwona Noszczyk i Renata Dobosz – jako Delfina Potocka, Aleksandra Stokłosa i Leokadia Duży – Maria Kalergis, Anna Noworzyn-Sławińska i Roksana Wardenga – Maria Wodzińska, Marcelina Beucher i Anna Wiśniewska-Schoppa – Pauline Viardot, Joanna Kściuczyk-Jędrusik i Anna Ratajczyk – George Sand. Jako pianiści występują: Ewa Zug i Michał Kryworuczko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *