Nawigacja

Coraz bliżej do godnego pochówku Schaffgotschów

Trwa akcja ratowania mauzoleum rodziny Schaffgotschów. Została zainicjowana niemal rok temu przez kilkuosobowe grono regionalnych historyków, twórców i przedsiębiorców. Do nich przyłączyła się liczna grupa mieszkańców Kopic z proboszczem Jarosławem Szelągiem.

Przeprowadzili wspólnie zbiórkę pieniędzy, organizując spotkania, koncerty, wydając kalendarz.

Również ich staraniem mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach zostało wpisane w rejestr zabytków. Jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie było dotąd objęte opieką konserwatorską.

26 marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o przyznaniu 300 tys. zł na interwencyjny remont budowlano-konserwatorski mauzoleum w Kopicach.

Powyższe środki wystarczą na remont dachu, izolację poziomą i pionową obiektu metodą iniekcji, co zapobiegnie przenikaniu wilgoci oraz wody gruntowej i deszczowej. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na prace konstrukcyjne schodów.

Biografie właścicieli Kopic: Johanny Gryczik von Schomberg–Godulla i jej męża Hansa Ulricha Schaffgotscha i ich dokonania zostały po wojnie zapomniane i wymazane z kart historii regionu, jak wszystko, co na tak zwanych ziemiach odzyskanych określano mianem „poniemieckie”. W 175. rocznicę urodzin Joanny w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się pierwsza w powojennych dziejach wsi msza św. poświęcona pamięci „Śląskiego Kopciuszka” – jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Europy. Zmarła 21 czerwca 1920 roku. Małżonkowie Schaffgotsch spoczęli w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki honorowego obywatela Grodkowa i jego żony były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych resztki zwłok właścicieli Kopic zostały pochowane w skromnej mogile z opisem: Familia Schaffgotsch.

29 kwietnia odbędą się w Kopicach urodziny Joanny Gryczik, które będą kolejną okazją do nagłośnienia akcji ratowania mauzoleum Schaffgotschów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *