Nawigacja

Coolturalne wyspy

Przed nami międzynarodowa Noc Muzeów, która w Muzeum Górnośląskim odbędzie się pod hasłem coolturalnych wysp – wydarzeń, prezentacji, spotkań, warsztatów i gier nawiązujących do wielokulturowości Bytomia i regionu oraz różnorodności zbiorów zgromadzonych w instytucji. Tylko w tę noc w Muzeum Górnośląskim będzie można zobaczyć dzieła europejskich mistrzów – Albrechta Dürera, Giovanniego Battisty Piranesiego czy Maxa Klingera oraz grafikę i notes z rysunkami najbardziej znanego polskiego malarza – Jana Matejki.

20 maja zwiedzający staną twarzą w twarz z najpiękniejszymi motylami świata oraz z wymarłym na początku XX wieku motylem z Jamajki – Urania sloanus. Obok najważniejszych i najcenniejszych eksponatów, znajdujących się w kolekcji instytucji, ujrzą małe wielkie skarby – przedmioty codziennego użytku, które z biegiem czasu stały się bardzo cenne albo archeologiczne bogactwa świadczące o wędrówce ludów – importy z Imperium Rzymskiego, skarby Awarów i Słowian.

Fasada modernistycznego budynku muzeum stanie się przestrzenią dla całonocnej projekcji unikatowych zdjęć Bytomia, nieznanych panoram miasta, a także fotografii wykonanych przez niemieckich podróżników z przełomu XIX i XX wieku, dokumentujących życie w Afryce i Azji. Przed gmachem w rytm przebojów pradziadków poruszać się będą miłośnicy retro gimnastyki, którzy w nawiązaniu do wystawy „Sport na Kresach. Początki” prześledzą ewolucję sportu i przenikanie się kultur fizycznej i duchowej.

Poza sześcioma wystawami, które będzie można zwiedzać z ich autorami, zobaczyć będzie można specjalne prezentacje, np. wybrane artefakty zgromadzone przez instytucję w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród nich nie zabraknie obrazów Pawła Wróbla i Erwina Sówki, grafik Kossaka, Fridricha czy Zamoyskiego oraz licznych zabytków związanych z Bytomiem.

Będzie niezwykle ciekawie i głośno, a to za sprawą spektaklu Chorzowskiego Centrum Kultury „Stary klamor w dziadkowym szranku”, koncertu zespołu ludowego Podlesianki czy dochodzącej z Galerii Malarstwa Polskiego muzyki klezmerskiej.

W Wozowni Muzeum Górnośląskiego tradycyjnie już odbędą się warsztaty artystyczne dla dzieci i prezentacja prac młodych artystów. Tej nocy najmłodsi przymierzą ludowe stroje i poznają zagadki górnośląskiej przyrody.

Data: 20 maja 2017 (sobota), 18:00–24:00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, ul. Korfantego 34

Wstęp wolny

Fot. Witalis Szołtys