Nawigacja

Co się dzieje w Karbiu?

Dopiero pisaliśmy o zamknięciu w tej dzielnicy jej jednego z charakterystycznych miejsc – restauracji McDonald’s, a teraz znów musimy wrócić do sprawy. Zbliża się rok szkolny, a wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 nie będą mogli korzystać z zajęć w tej placówce, a ci bardziej zdeterminowani zostaną „porozrzucani” w okolicznych placówkach oświatowych oraz siedzibie miechowickiej spółdzielni.

Powodem tej sytuacji są oczywiście szkody górnicze, a tak naprawdę tolerancja dla rabunkowej gospodarki złożem ze strony władz miasta. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, że, mimo iż w okolicy w 2011 roku doszło do katastrofy budowlanej, spowodowanej działalnością kopalni, w wyniku której dach nad głową straciło 600 osób, mieszkańcy Karbia ciągle nie mogą czuć się pewnie?

Ówczesny prezydent miasta wyciągnął wnioski z tych dramatycznych doświadczeń, wywalczył odszkodowanie w wysokości prawie 25 mln zł. Ta zdecydowana postawa nie mogła spodobać się przedsiębiorcy górniczemu ani górniczym związkowcom, efektem czego było odwołanie prezydenta Koja w referendum.

Obecny prezydent miasta Damian Bartyla, popierany przez związkowców, nie walczy z rabunkową gospodarką, nie protestuje przeciwko tąpnięciom, o których można usłyszeć wśród znajomych lub przeczytać na forach internetowych (o ile się ich nie doświadczy osobiście), bo na oficjalne informacje ze strony władz miasta oczywiście nie ma co liczyć. Widzimy tylko znikające obiekty, a na stronie Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 pojawia się lakoniczna informacja (pisownia oryginalna):
Szanowni Rodzice i Wychowankowie Uprzejmie informuję, że w roku szkolnym 2016/2017 w MDK 2 będzie remont związany z usuwaniem szkód górniczych (pionowanie budynku- tzw. Rektyfikacja). W związku z powyższym wszystkie zajęcia kół zainteresowań z budynku MDK 2  zostaną przeniesione
do okolicznych placówek oświatowych tj.:
-Gimnazjum nr 8 – ul. Worpie  14-16
-Szkoła Podstawowa nr 21 – ul. Racławicka 17
-Miejskie Przedszkole nr 36 – ul. Popiełuszki  11
-Spółdzielnia Mieszkaniowa „Miechowice”- ul.Felińskiego 19
Szczegółowy plan zajęć wraz ze wskazaniem miejsc działalności kół podany zostanie 1 września. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Dyrektor MDK2

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 mieści się w budynku powstałym w 1953 r. Wówczas to działał tu Ogród Jordanowski. Placówka przetrwała kilkadziesiąt lat, bez większej szkody, aż do teraz, kiedy musi zamknąć nagle swoje drzwi. Odwołano nawet wakacyjne dyżury. Budynek jest spękany w wielu miejscach. Nauczyciele musieli spakować wszystkie materiały, pomoce naukowe i czekać na wyznaczenie nowych miejsc pracy z dziećmi i młodzieżą. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 nie odpowiedział na nasze pytania, które dotyczyły takich kwestii jak stan budynku czy terminarz prac remontowych… Czyżby więc sytuacja była tak bardzo poważna? A jeśli tak, to od kiedy? Dlaczego mieszkańców trzyma się w niepewności?

Prezydent Bytomia Damian Bartyla już 22 września 2015 roku pozwolił na prace budowlane w tym obiekcie, podstawą do zakwalifikowania obiektu do rektyfikacji było jego wychylenie z pionu na skutek eksploatacji górniczej (…) konsekwencją wychylenia budynku z pionu są uszkodzenia jego elementów konstrukcyjnych w postaci pęknięć i zarysowań z ewentualnym przemieszczeniem – mówi Elżbieta Kwiecińska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Ugoda została podpisana dnia 16.03.2016 r. pomiędzy Węglokoksem Kraj Sp. z o.o. a Gminą Bytom. – napisała nam rzeczniczka Urzędu Miejskiego Aleksandra Szatkowska-Mejer (pisownia oryginalna) –  MDK nr 2 został ujęty w harmonogramie usuwania szkód górniczych na 2016 rok przez Węglokoks Kraj Sp. z o.o. Rektyfikacja budynku – koszt 1,5 mln zł według harmonogramu. Prostowanie budynku zaplanowano na III i IV kwartał 2016 roku. Harmonogram prac obejmuje wykonanie rektyfikacji budynku, wykonanie nowych, posadzek, przemurowanie spękanych ścian oraz wykonanie kompleksowych robót remontowych dla doprowadzenia obiektu do bezpiecznego użytkowania, Szkody zgłoszone po wstrząsie z dnia 03.06.2016r przez Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów: pęknięcia ścian i podłóg w salach: aula, pracownia plastyczna, modelarska, hol, toalety. Pęknięcia na dylatacjach. Przechył budynku  Przekazanie placu budowy nastąpiło w dniu 22.07.2016 r. zaś prace rozpoczęto 25.07.2016 r. –  zakończenie 27.06 2017 r.

Karb jest mocno doświadczaną geologicznie dzielnicą. Tylko przez 3 lata poprzedzające wspomnianą wcześniej katastrofę budowlaną teren w owym miejscu obniżył się o około 3 m, a od 1965 roku – aż o 18 m!

Mieszkańcy na co dzień borykają się ze szkodami górniczymi. Przyczyną niedawno prowadzonych prac remontowych wiaduktu wzdłuż Wrocławskiej również były szkody górnicze. Z powodu tych prac poważnie zakłócony został ruch uliczny w tym rejonie.

Jeszcze dwie dekady temu Bytom był potęgą gospodarczą kraju, gdzie działało 7 kopalń i 2 huty. W wyniku restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, zlikwidowano 6 kopalń i huty, a miasto do dziś boryka się ze skutkami restrukturyzacji przemysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *