Nawigacja

Co dalej ze śląską sceną?

Roztomili, pomimo dużej reklamy, sprzedaż biletów na dzień dzisiejszy wygląda źle. Dlatego też z powodu słabej frekwencji zdecydowałem się odwołać spektakl w drugi dzień świąt. – Tak zaczyna się jedna z ostatnich informacji, jaką na swojej stronie internetowej zamieścił Teatr Górnośląski.

Marian Makula poinformował jednocześnie, że od tego miesiąca organizacją imprez w teatrze zajął się gospodarz obiektu Robert Jońca, jednocześnie odsyłając do niego we wszelkich sprawach dotyczących spektakli i imprez w Teatrze Górnośląskim.
Tym samym Teatr Górnośląski Mariana Makuli w Bytomiu-Łagiewnikach po krótkiej działalności zmienił swój charakter. Podstawową przyczyną jest brak pieniędzy.

Siedziba teatru mieściła się w gmachu dawnego domu kultury huty „Zygmunt” przy ul. Cyryla i Metodego. Obecnie znajduje się tam restauracja Belford. Robert Jońca przejął w 1992 r. budynek od huty, która była jego dłużnikiem, i wspólnie z Makulą postanowili stworzyć tu teatr. Przebudowa sali balowej w teatralną trwała rok, a oficjalne otwarcie nastąpiło 7 października 2016 r. W tu m.in. „Pomstę” napisaną według Fredrowskiej „Zemsty” czy „Zolyty” na motywach „Ożenku” Gogola.

Koszty utrzymania instytucji były wysokie, a frekwencja nie rosła. W moich założeniach teatr miał być finansowany ze sprzedaży biletów, dotacji samorządowych i dobrowolnych wpłat sponsorów na tzw. cegiełki. Niektórzy obiecali wsparcie finansowe, ale skończyło się tylko na obietnicach. Pomimo licznych deklaracji i zapewnień samorządowców, nie otrzymaliśmy dotacji dla Stowarzyszenia Swat na prowadzenie działalności – powiedział Marian Makula.

Teatr miał na celu propagowanie kultury i tożsamości, oraz promocję śląskich wykonawców, animatorów i twórców. W swoich założeniach miał być animatorem, producentem, promotorem i organizatorem śląskich spektakli zarówno w bytomskiej siedzibie, jak również w terenie. To pierwsza stała scena teatralna, która skierowana była do śląskiego widza. Prezentowane tu spektakle wystawiane były przez śląskich artystów i po śląsku. Stworzenie śląskiej sceny było ryzykownym przedsięwzięciem. Teatr Górnośląski jednak działalności nie kończy, choć z tych szczytnych założeń pozostała już tylko działalność objazdowa.