Nawigacja

Ciżmy, trzewiki, patynki…

Obuwie. Można by powiedzieć, że to bardzo, w pełnym tego słowa znaczeniu, przyziemny temat. Ale czy na pewno? Buty to nie tylko element stroju. W tradycji kulturowej przyjęło się, że obuwie jest m.in. symbolem seksualnym. Może oznaczać miłość i oddanie. Może również oznaczać szczęście i zdrowie albo władzę. Co jeszcze? O ciżemkach, trzewikach i patynkach będzie można posłuchać 19 kwietnia w Muzeum Górnośląskim.

Dzieje obuwia pełne są zaskakujących historii. W Anglii ukrywano buty w kominie lub pod podłogą – miały chronić dom i jego mieszkańców przed złymi mocami. Z kolei w starożytnym Egipcie sandał był symbolem panowania i władzy. Obuwie występuje też w zabobonach, w przysłowiach oraz w bajkach. Któż z nas nie zna „Kopciuszka” czy „Kota w butach”?

Buty to ważny element ubioru. Ich kształt, barwa i zdobienie od dawien dawna wskazywały na status społeczny i ekonomiczny osoby, która w nich chodziła. Obuwie podlegało kaprysom mody, a najbardziej wrażliwym na zmiany był nosek. Ze względu na jego kształt, buty otrzymywały czasem dziwaczne nazwy, jak np. „krowia morda” czy „niedźwiedzia łapa”. Noszono także obuwie ochronne – patynki i mule. Zakładano je na buty właściwe przed wyjściem na ulicę.

Podstawowy krój obuwia, który przetrwał do dzisiaj, wykształcił się do końca XIII w. Od XV do XVIII wieku technika produkcji obuwia ulegała dużym zmianom. Jakim i co one z sobą niosły? Tego dowiedzą się uczestnicy spotkania.

Data: 19 kwietnia 2017 (środa), godz. 17.00
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji

Fot. Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *