Nawigacja

Ciuchcia ruszyła

Ruszyły letnie przejazdy bytomską wąskotorówką. Można nią dojechać z Bytomia między innymi do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach lub nad zalew Nakło- Chechło, aż do granic Miasteczka Śląskiego.
To jedna z głównych atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podróż wagonem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych to podróż w czasie, dzięki której można poczuć klimat industrialnego Śląska. Jest świetną atrakcją dla dzieci, gdyż przejazd odbywa się otwartymi wagonikami.


Na trasie o długości 21 kilometrów uruchomiono dwie pary pociągów. Odjazdy z Bytomia zaplanowano na 9:00 i 14:30 natomiast z Miasteczka Śląskiego na 11:45 oraz 17:20. Przejazd pociągiem wąskotorowym całej trasy zajmuje 1 godzinę i 10 minut, po drodze można podziwiać różnorodne krajobrazy, od postindustrialnych w Bytomiu do leśnych i polnych w Tarnowskich Górach i Miasteczku Śląskim. Od sezonu 2018 r. nastąpiły zmiany w ofercie biletowej. Wprowadzono dodatkowo bilet rodzinny 2+2, natomiast o 2 zł zwiększyła się cena biletu normalnego oraz rodzinnego 1+1, cena biletu ulgowego pozostała bez zmian.
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych utrzymało dotychczasowe połączenia z pociągami Kolei Śląskich, przyjeżdżającymi do Bytomia i odjeżdżającymi stamtąd.
Wąskotorówka będzie kursowała do 9 września w soboty i niedziele oraz 15 sierpnia, który jest dniem wolnym od pracy.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe powstały oficjalnie w roku 1853 i liczyły wówczas 34 km długości. W 1856 roku długość linii kolejki zwiększyła się do 75 km. W 1884 roku GKW stały się własnością państwa z siedzibą w Bytomiu. Na początku XX wieku długość linii wynosiła ponad 130 km, a przewozy pasażerskie odbywały się na odcinku: Gliwice – Trynek – Rudy – Markowice – Racibórz.

Dopiero w 1990 roku wprowadzono przewozy turystyczne na odcinku Bytom -Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie, a na pozostałych odcinkach przewozy osobowe specjalne. W sezonie letnim czynna jest także kolej parkowa o rozstawie toru 900 mm w Parku Śląskim (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku) w Chorzowie.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedyna w Polsce kolej o prześwicie 785 mm – najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie.

Przystanki kolei wąskotorowej

Bytom Główny Wąsk.
Szombierki Elektrownia
Bytom Karb Wąsk.
Dąbrowa Miejska
Sucha Góra (Dolomity Sportowa Dolina)
Kopalnia Zabytkowa
Tarnowskie Góry Wąsk.
Tarnowskie Góry Dworzec
Lasowice Zalew
Miasteczko Śl. Zalew
Miasteczko Śl. Wąsk.

fot. sgkw.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *