Nawigacja

Bytomianka z Pulitzerem

W poniedziałek, podczas tegorocznej ceremonii na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, troje dziennikarzy „New York Timesa” i „New Yorkera” – Jodi Kantor, Megan Twohey i Ronan Farrow – zostało wyróżnionych nagrodą Pulitzera za artykuły, w których znalazły się relacje aktorek oskarżających wpływowego wówczas producenta filmowego Harvey’a Weinsteina o molestowanie seksualne. Pulitzera otrzymała także urodzona w Bytomiu autorka sztuk teatralnych Martyna Majok oraz – po raz pierwszy w historii – raper Kendrick Lamar za album „Damn”. 

Martyna Majok została nagrodzona za najlepszą sztukę teatralną – „Cost of Living” (Koszty życia).

Do Ameryki przyjechała jako pięciolatka. Ukończyła wydział dramatu na Yale University, jest autorką kilkunastu sztuk oraz laureatka wielu nagród i wyróżnień. Sztuka, za którą bytomianka została nagrodzona, opowiada m.in. o losach inwalidów, kłopotach finansowych z ubezpieczeniami i opieką zdrowotną.

Moi bohaterowie czegoś chcą, do czegoś dążą. Nie są ofiarami, nie są odpychający. Ich marzenia są wielkie, ale żyjemy w takim świecie, że otoczenie nie pozwala, żeby się spełniły. Nawet jednak, kiedy jest bardzo ciężko, nie brak nadziei. Czasem dochodzi do tragedii, ale zawsze jest gdzieś optymizm. Nie wydumany, ale ciężko zapracowany – powiedziała Majok w rozmowie z PAP w styczniu 2017 roku. – Piszę sztuki polityczne, ale dbam o to, by miały osobisty charakter – podkreśliła.

Redakcje „New York Times” i „Washington Post” zostały wspólnie nagrodzone za informowanie o rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Pisarz Andrew Sean Greer został nagrodzony za swoją powieść „Less”.

Prestiżowe nagrody Pulitzera przyznawane są w USA od 1917 roku za wybitne osiągnięcia m.in. w dziennikarstwie, literaturze, teatrze i muzyce. Łącznie wręczane są w 21 kategoriach. Nagrodę swojego imienia ufundował amerykański dziennikarz i wydawca węgierskiego pochodzenia, Joseph Pulitzer.

foto: PULITZER BOARD / HANDOUT /PAP/EPA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *