Aktualności

Najciekawsze wiadomości z Bytomia

Cztery pory uczuć

To prezentacja taneczno-ruchowa, która jest efektem pracy z podopiecznymi Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Szansa”. Spektakl jest opowieścią o uczuciach, które każdy człowiek nosi w sobie, w zależności od stanu psychiki, sytuacji, w której się znajduje.

Czytaj dalej…

Jubileusz artysty

Bytomianin Tomasz Iwańczuk wystawi swoje prace w sąsiednich Tarnowskich Górach. Artysta jest architektem i artystą plastykiem.

Czytaj dalej…

Płaczki

Beksa. Płacze-nie-becze! Że aż tchu brak. Takie życie. Taki zawód. Czasem po prostu nie chce się z nikim gadać. Czasem ból jest zbyt silny. Wszystko się już stało, tego już nie zmienisz. Rycz! I daj żyć innym. Profesjonalnie. Na pokaz. Lament. Histeria. Szloch. Że och! Martwisz się czasem czy „Twoje życie coś znaczy”? Co po sobie zostawisz? I kto za Tobą zapłacze? Nic się nie martw! Załatwi się. Takich.

Czytaj dalej…

Niezwykłe sąsiedztwo

Zabytkowa Kopalnia Srebra w sąsiednich Tarnowskich Górach to nie tylko tłumy turystów i urokliwe korytarze wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To także niezwykłe zjawiska atmosferyczne, które pojawiają się tylko w jednym miejscu kopalni i tylko w czasie mroźnej zimy. Efekty są niesamowite. Gdy siarczysty mróz atakuje na powierzchni, pod ziemią, w okolicy szybu wentylacyjnego Żmija, temperatura spada poniżej zera. Wilgotny wówczas szyb, a także okolice podszybia stają się kopalnianym biegunem zimna. Cembrowina szybowa, zwykle mokra, zamarza, a przy spodzie wyrobiska pojawiają się sople lodu. Takie zjawisko można podziwiać tylko w czasie mroźnej zimy.

Czytaj dalej…

OR ID

Na drodze eksploracji własnej fizyczności, w świadomości istniejących w każdym z nas organicznych ograniczeń, zespół tancerzy-performerów bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark podąża po raz kolejny w obszary dotąd niezmierzone, prowokujące pytania o byt. Ciało Industrialne – pojęcie stworzone przez reżyserkę i choreografkę Annę Piotrowską – eksploruje tym razem nie tylko już swój ciężar, nie tylko swoją formę, ale, wychodząc poza granicę ruchu, otwiera się na dźwięk.

Czytaj dalej…

Opera Śląska zaprasza

W rocznicę swojej premiery, 18 marca, na bytomskiej scenie zostanie wystawiona „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego. Będzie to spektakl poświęcony pamięci jego reżysera, Tomasza Koniny, który zmarł pięć miesięcy po premierze. Arcydzieło Verdiego ponownie będzie zaprezentowane 27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.