Nawigacja

Ach, ta dzisiejsza młodzież…

Ileż razy słyszeliśmy narzekania na młodych ludzi. A może nawet sami tak mówiliśmy? Tymczasem jest wokół nas sporo zdolnej, mądrej młodzieży. W Centrum Kultury „Karolinka”, w sąsiadującym z Bytomiem Radzionkowie, działa teatr tańca Six Limbs Group, w którym tańczą dwie tancerki pochodzące z Bytomia.

Młodzi ludzie wzięli udział między innymi w wernisażu wystawy grafik „Powidoki znaku” autorstwa profesora Adama Romaniuka, podczas którego zinterpretowali je ruchem. „Zatańczenie obrazów” było nie lada wyzwaniem, ale i niezwykłym, nie tylko dla inscenizujących, doświadczeniem. Ponadto teatr wziął udział w międzynarodowym projekcie „Up Dance” autorstwa Marii Shurkhal i Kamila Mrozowskiego. Projekt zakładał wspólne warsztaty grup z Polski i Ukrainy oraz stworzenie finałowej miniatury. Jest to zaledwie wycinek aktywności grupy, która brała udział w wielu konkursach, festiwalach i wydarzeniach kulturalnych. W tym roku teatr tańca Six Limbs Group obchodzi w sposób wyjątkowy swoje sześciolecie, co oczywiście ma związek z nazwą. Z tej okazji zespół stworzył spektakl, zatytułowany „Historyjki”, inspirowany filmem Paolo Genovese „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Jego premiera odbędzie się 15 czerwca 2018 r. o 18:00. Grupa wystąpi w składzie: Monika Biadacz, Joanna Grzyboś, Patrycja Janta, Karolina Kruczek, Alicja Wiśniowska, Julia Wiśniowska, Magdalena Zabiegło i Jacek Jasiok.

Akcja dzieje się w jednej przestrzeni, w bliżej nieokreślonym, ale ograniczonym przedziale czasowym. Ciekawym jest zabieg pozostania tancerzy na scenie przez cały czas trwania występu. Widz będzie zatem obserwował nie tylko taniec, ale także te momenty, które zazwyczaj są niewidoczne, czas pomiędzy akcjami, zmęczenie tancerzy, łapanie oddechu. To zdaniem choreograf zespołu Katarzyny Grysko, tancerki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, pozwoli jeszcze ściślej zintegrować się z tancerzami, jeszcze intensywniej wejść w snutą przez nich opowieść o relacjach ludzi, którzy dobrze się znają, ale dopiero z upływem czasu zaczynają siebie nawzajem „rozgryzać”. Historie skrywane na dnie serca wychodzą na jaw, wywracają się oczywiste połączenia między bohaterami. Do głosu dochodzą emocje, których nie da się już ujarzmić.”Historyjki” zostały stworzone na ośmioosobowy skład i są próbą udowodnienia progresu tanecznego i emocjonalnej dojrzałości scenicznej.

Grupa przygotowuje się do premiery również od strony organizacyjnej, zbiera między innymi środki na wystawienie spektaklu poprzez portal „Polak Potrafi”. Wiele osób wsparło już tancerzy, ale nadal brakuje im pieniędzy do osiągnięcia celu. By dodatkowo zachęcić widzów do wsparcia projektu, zespół przewidział nagrody, które dostanie każdy, kto wpłaci choć drobną sumę. Możemy więc tym samym dać dowód, że nie warto tylko na młodzież narzekać, ale warto popierać tę, która na to zasługuje. Polak potrafi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *