Nawigacja

85 wyjątkowych operacji

W Bytomiu od 2005 roku wykonywane są operacje na płodzie, jeszcze w łonie matki, u dzieci z poważną wadą, jaką jest rozszczep kręgosłupa z przepukliną oponowo – rdzeniową.

Podczas operacji ginekolog nacina macicę w miejscu, gdzie znajduje się przepuklina, tak by była ona dobrze widoczna dla chirurga dziecięcego. Po przykryciu i zaszyciu rdzenia płodu zszywana jest macica matki.

Ze względu na specyficzne środowisko wewnątrz macicy, po urodzeniu blizna na ciele dziecka jest niewielka. Operacje znacząco zmniejszają ryzyko wodogłowia dzieci i konieczności implantowania do główki dziecka zaraz po urodzeniu układu zastawkowego. Operacja ta daje dziecku szansę na większą sprawność intelektualną i ruchową po przyjściu na świat. Zdecydowanie z naszych obserwacji wynika, że ta operacja – choć nie ulecza dziecka całkowicie, to zmniejsza stopień niepełnosprawności, zdecydowanie lepiej się te dzieci rozwijają.  Są sprawniejsze intelektualnie i ruchowo. Najczęściej to dziecko będzie poruszało się za pomocą różnych przyrządów ortopedycznych, ale nie będzie przykute do wózka, czyli będzie samodzielne. Chodzi nam właśnie o to, żeby te dzieci mogły uzyskać samodzielność – podkreśla prof. Anita Olejek – Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu.

Dotychczas zespołowi prof. Anity Olejek w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 udało się pomyślnie zoperować 85 ciężarnych kobiet, u których nienarodzonych dzieci wykryto tę wadę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *