Nawigacja

3 grudnia – referendum

„Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pana Damiana Bartyli z funkcji Prezydenta Bytomia przed upływem kadencji?” – na tak postawione pytanie odpowiemy w niedzielę 3 grudnia w referendum.

Wojewoda nie dopatrzył się wad prawnych w uchwale Rady Miejskiej dotyczącej przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Bartyli, którego ogłoszenie jest konsekwencją nieudzielenia przez Radę Miejską prezydentowi absolutorium z wykonania zeszłorocznego budżetu. Z kolei decyzja radnych była wynikiem wydania przez Regionalną Izbę Obrachunkową negatywnej opinii dotyczącej realizacji budżetu przez prezydenta Bartylę.

Do 27 października informacje o referendum mają być oficjalnie ogłoszone i podane do publicznej wiadomości, a do 3 listopada muszą być także ogłoszone m.in. numery i granice obwodów do głosowania oraz siedziby obwodowych komisji; tego dnia upłynie również termin zgłaszania kandydatów do komisji referendalnych.

Do 8 listopada będzie powołana ośmioosobowa miejska komisja ds. referendum, do 12 listopada – komisje obwodowe, wtedy też mają być udostępnione listy osób uprawnionych do głosowania. Do 24 listopada będzie można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, a do 28 listopada – wnioski o dopisanie do spisu wyborców w danych obwodzie. Kampania referendalna zakończy się 1 grudnia o północy.

Referendum będzie ważne, kiedy weźmie w nim udział trzy piąte tych, którzy brali udział w wyborze prezydenta trzy lata temu, 16 listopada 2014 r. Wówczas głosowało w Bytomiu 43 627 osób. Tak więc, aby decyzja teraz podjęta w referendum była wiążąca, musi zagłosować 26 177 osób.

Gdyby doszło do odwołania prezydenta ze stanowiska, decyzja w sprawie przedterminowych wyborów należałaby do premier Szydło. Możliwe są wcześniejsze wybory prezydenta miasta lub powołanie komisarza, który zarządzałby naszym miastem do wyłonienia w jesiennych wyborach nowego prezydenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *