Nawigacja

Śląski dwugłos

Śląsk to wspaniałe, wyjątkowe, ale i trudne do życia miejsce. Jeśli chcemy żyć w nim świadomie, nie powinniśmy bagatelizować wymagań, jakie Śląsk stawia swoim mieszkańcom, i rezygnować z refleksji nad jego specyfiką. Pomogą nam w tym organizowane w Muzeum Górnośląskim dyskusje ekspertów i ludzi silnie związanych ze Śląskiem oraz rozmowy o obrazie Śląska wykreowanym przez literatów, filmowców czy fotografów.

Muzeum Górnośląskie zaprasza na spotkania o Śląsku w podwójnej odsłonie. Każdego miesiąca aż do czerwca 2017 roku odbywać się będą wydarzenia poświęcone historii, literaturze oraz innym istotnym dla regionu sprawom. Spotkania realizowane będą w dwugłosie: w ramach otwartych dyskusji prowadzonych z cyklu „Rozbieranie Śląska”, a także w formie sobotnich wykładów „Mit – pamięć – tożsamość”.

Prowadzący spotkania, Jerzy Ciurlok, wraz z zaproszonymi gośćmi i ekspertami pochyla się nad sprawami ważkimi dla Śląska i Ślązaków, takimi jak: edukacja regionalna, mniejszości wyznaniowe, muzyka czy współczesne spojrzenie na śląskie tradycje.

Z drugiej strony Magdalena Pospieszałowska podczas wykładów z serii „Mit – pamięć – tożsamość” rozważa delikatne kwestie śląskiej tożsamości utrwalone przez Ślązaków – artystów, którzy swoją śląskość przełożyli na język uprawianych przez siebie sztuk.

 

Rozbieranie Śląska

Prowadzenie: Jerzy Ciurlok (Muzeum Górnośląskie, Sala Kolumnowa, wstęp wolny)

13.12 (wtorek), godz. 17.00 – Nie Polak, nie Niemiec, czyli kto? Kim jest Ślązak?

  1. 01 (wtorek), godz. 17.00 – Jedno społeczeństwo, wiele języków – śląska literatura w przekroju

Mit – pamięć – tożsamość

Prowadzenie: Magdalena Pospieszałowska (Muzeum Górnośląskie, Centrum Edukacji, wstęp wolny)

17.12 (sobota), godz. 16.00 – „Śląski blues”, czyli wyzwolenie pamięci zatartej. Bunt przeciwko śląskiemu przeznaczeniu

 Fot. Witalis Szołtys